Colt Express (gra planszowa, PC, iOS, Android)

W Colt Express gracze są starymi zachodnimi bandytami, którzy podskakują w pociągu, próbując zdobyć łupy, unikać marszałka i być może strzelają do siebie nawzajem. Zwycięzca niemieckiej “Gry roku” 2015 Colt Express to zabawna, lekka gra rodzinna. Jednym z jego punktów sprzedaży jest skomplikowany trójwymiarowy pociąg, który służy jako “gra” w grze. Gra została również po mistrzowsku przełożona na cyfrową formę. Z “fajnym czynnikiem” na planszy 3D zastąpionym grafiką i animacjami, które pomagają w przejrzeniu motywu gry.

Colt Express (gra planszowa, PC, iOS, Android)

Gracze: 2 – 6
Wiek: 10 i więcej
Czas: 30-40 minut

Gracze zaczynają Colt Express od równoważnych talii po 10 kart i zdolności, które są unikalne dla ich bandytów. Celem gry jest zebranie jak największej ilości łupów w pociągu w ciągu pięciu rund. Każda runda jest podzielona na karty do gry na stos (Schemin ‘), a następnie rozpatrywanie wszystkich kart w stosie (Stealin’.) Styl każdej rundy jest określany na podstawie innej karty (okrągłej talii), która określa, w jaki sposób runda jest odtwarzana. Okrągły pokład decyduje przede wszystkim o liczbie kart, z których każdy gra w tę rundę (przed fazą “Stealin”), ale może również wpływać na grę poprzez umożliwienie graczom gry w karty zakryte, rozgrywanie wielu kart na raz lub runda może mieć efekty specjalne ten czynnik uruchamiający w fazie rozstrzygania (tak jak każdy na szczycie pociągu cofnie się na końcu rundy). Gracze kolejno zagrywają karty do centralnego stosu, ale mogą pominąć swoją turę, aby wyciągnąć nowe karty w swoje ręce.

Gdy wszyscy gracze ukończyli układanie kart na stosie Schemin, rozpoczyna się faza rozdzielczości. Stos centralny jest odwracany, a akcje wykonywane są w kolejności, w jakiej zostały zagrane. Tak więc, jeśli gracz opuścił turę, aby losować, w tej rundzie wykona o jedną akcję mniej. Opcje gry obejmują:

Zmiana podłogi: Przenieś się z wnętrza pociągu na dach lub odwrotnie.
Przenieś: Przenieś swojego bandytę jeden samochód (jeśli jest w pociągu) lub maksymalnie 3 samochody (jeśli jest na dachu).
Ogień: Strzel w widzów bandytów, dając im kartę kuli, która powoli wypełnia ich talię akcji, ponieważ pociski nie robią nic, jeśli je narysujesz.
Marszałek: Poruszaj Marszałkiem, który uszkadza (daje kulę) każdemu bandytom, którego spotyka i goni je na dach.
Rabunek: Odbierz trochę łupów.
Punch: Uderz w pobliskiego bandytę, odsuwając je i powodując, że upuszczają część swoich łupów.

Sprawdź również: gry planszowe

Podczas gdy gracze w zasadzie zdecydowali, jakie ruchy wykonają, grając w karty w fazie Schemin, wciąż są ważne decyzje, które pojawią się podczas fazy “Stealin”. Kiedy twoje rozkazy zostaną ujawnione, nadal będziesz mógł wybrać kierunek, w którym ty (lub marszałek) się poruszysz, kogo będziesz strzelał i jakie łupy ci odebrać. Pamiętaj, że musisz wykonać ruch, w który grałeś (poruszanie się, strzelanie itp.), Nawet jeśli nie chcesz już tego robić.

Zasady gry są proste i poruszają się w dobrym klipie, więc gra w pięć rund zajmuje tylko około pół godziny, dzięki czemu gra jest bardzo przyjazna rodzinie. Urocza trójwymiarowa trasa z małymi bandytami biegającymi w środku to świetny sposób na przyciągnięcie i utrzymanie koncentracji graczy. Mimo że prawie nie wymaga się czytania (wszystko jest jasno wyjaśnione za pomocą popularnych symboli), planowanie wymagane najpierw od kart (“programowanie” twojego ruchu), a następnie wykonywanie swoich działań ogranicza grę do wieku, który może odrobić trochę myśl taktyczna. W losowaniu jest trochę przypadkowości, ale możliwość pomijania gry w celu narysowania kolejnych pomaga złagodzić wszelkie nieszczęścia. To powiedziawszy, wiele możliwych sposobów, w jakie gracze mogą wchodzić w interakcje na planszy, sprawia, że ​​gra jest interesująca. Gracze mogą próbować “spasować” gracza, ale jest tam miejsce na zmienność kart i akcji, tak aby nie zawsze był po prostu porażką lidera.

Wersja elektroniczna (PC, iOS, Android):

Moją początkową obawą o elektroniczną wersję gry była utrata świetnego “sztuczki” 3D Train. Bez uroczego pociągu i małych drewnianych figurek, gra mogłaby z łatwością stracić swój urok i wydawać się zbyt nazbyt uproszczona (a może nawet zbyt losowa. ) Jednak twórcom udało się zachować “zabawny” współczynnik kawałków poprzez wysoce animowaną i zabawną grafikę w grze. Jak można się spodziewać, gra z aplikacją znacznie przyspiesza wszystko, co zwiększa zarówno mocne strony, jak i błędy. Na przykład gra planszowa opiera się na jej motywie, aby zapewnić zabawę. Gracze, którzy grają w wersję elektroniczną, często grają w gry i tracą to tematyczne wrażenie. Granie w komputer bezosobowy może także zaostrzyć dowolną przypadkowość, ponieważ nieudane uzyskanie karty w odpowiednim momencie może przesuwać rzeczy na tyle, by kosztować grę. Uważam, że jest to znacznie bardziej zauważalne w wersji elektronicznej, ponieważ jestem mniej związany z tematem i moimi przeciwnikami w wersji elektronicznej.

Aby zrekompensować utratę tej osobistej rozgrywki, aplikacja zapewnia wspaniały mały “tryb kampanii”. Każda postać ma szereg wyzwań, które można odtworzyć, aby odblokować serię komiksów, dodając nieco więcej tło dla bandytów. Daje to sporo radości, ponieważ wyzwania wymagają takich rzeczy, jak zbieranie wszystkich worków z łupami lub zakończenie gry w określonej lokalizacji, itp. Po usunięciu każdego wyzwania, odtwarzana jest kolejna mała winieta komiksowa. Ponieważ każda postać ma swoją własną serię wyzwań, istnieje wiele niestandardowych doświadczeń. Uwielbiam, jak nagroda (nowy kawałek historii) opiera się na historii tego konkretnego bandyty. Zapewnia nowy sposób identyfikacji z bandytami, a tym samym nowy sposób na przyciągnięcie graczy do tematu gry. Świetnie radzi sobie z zastępowaniem przyjemności grania w gry planszowe.

Końcowe przemyślenia

Niezależnie od tego, czy używasz sprytnej planszy do gry pociągu 3D, czy animowanej aplikacji do gry w kreskówkę, Colt Express zapewnia krótką, zabawną grę, która nie bierze się zbyt poważnie. Szczypta losowości (w okrągłych kartach i losowaniach graczy) sprawia, że ​​rzeczy stają się interesujące, bez robienia rzeczy w zwykłą grę losową, podczas gdy różne moce gracza i zdarzenia rundy sprawiają, że żadna z dwóch gier nie jest dokładnie taka sama. To nie jest dłuższa, bardziej strategiczna gra, ale działa świetnie jako krótsza i lżejsza. Duża głębokość i długość w przypadku gry rodzinnej.

Jak już wspomniano, nie ma zbyt wiele do czytania, więc podstawowym ograniczeniem wieku będzie umiejętność “zaprogramowania” swoich ruchów podczas fazy Scheminów, aby faza “Stealin” była produktywna. Nie ma ograniczenia wymaganego w grze, jakie karty mają być odtwarzane, więc gra jest dostępna nawet dla młodszych dzieci. Prawdopodobnie nie wygrają, ale nadal powinno być mnóstwo okazji do “zmieniania się” z innymi graczami podczas gry, dając poczucie spełnienia. Jeśli chodzi o treści związane z wiekiem, są to bandyci, którzy okradają pociąg i strzelają pociskami, ale to wszystko jest zabawne dzięki uroczym kawałkom i nikt nie umiera. Być może złapanie przez marszałka zainspiruje młodzików do zajęcia prostej i wąskiej linii.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.