Duplik

W Pictionary rysujesz dla prędkości, ale w Duplik rysujesz dla elegancji. Duplik to gra towarzyska, w której jeden z graczy opisuje, a wszyscy inni rysują szczegółową scenę. Gracze oceniają wzajemnie swoje kreacje na dziesięciu, wcześniej nieznanych kryteriach. Gracze zdobywają punkty za prawidłowe rysunki, podczas gdy osoba dzwoniąca zdobywa punkty dla każdego gracza, który spełnia kryteria. Po przyznaniu punktów rysunki są dzielone wokół i pojawia się wesołość. Duplik wynagradza staranność (niekoniecznie umiejętność) pod presją i jest świetnym wyborem na imprezową imprezę partyjną.

Duplik
Wydawca: Asmodee
Wiek: 8+
Gracze: 3-10
Czas: 45 minut

Duplik jest rozgrywany w kilku rundach, a gracze zmieniają się jako dzwoniący (opis). Dzwoniący jest prezentowany z kreskówkową grafiką z wieloma szczegółami. Muszą następnie opisać, pod pewnym limitem czasu, obraz, który widzą, aby wszyscy inni gracze mogli narysować kopię tego niewidocznego zdjęcia. Po zakończeniu rysowania gracze wymieniają się zdjęciami i oceniają nawzajem swoje zdjęcia.

Część do oceniania jest tak samo zabawna, jak rysunek, ponieważ wymagania dla każdego obrazu są nieznane każdemu (w tym dzwoniącemu) aż do zakończenia rysunków. Osoba dzwoniąca (wciąż bez ujawnienia obrazu źródłowego) sprowadza listę kontrolną dziesięciu konkretnych aspektów obrazu. Każdy gracz otrzymuje jeden punkt za każde spełnione kryteria. Jedna z dziesięciu jest również losowo wybierana jako kryterium “premiowe”, co daje dodatkowe dwa punkty. Osoba dzwoniąca otrzymuje jeden punkt za każde kryterium spełnione przez co najmniej jedną z szuflad. (Oznacza to, że osoba dzwoniąca musi podać dokładny opis zdjęcia). Po zakończeniu punktowania gracze są zachęcani do wyświetlania swoich dzieł na mini-wystawie sztuki przed przejściem do następnego rozmówcy. Gra trwa tak długo, aż każdy gracz będzie miał kolej, aby zostać dzwoniącym.

Polecamy: gry planszowe dla dzieci

Oczywiście sztuka i rysunek stanowią klucz do sukcesu lub porażki gry. Na szczęście twórcy gry wykonali świetną robotę polegającą na równoważeniu kreatywnych kreskówek, które mogą być rysowane przez artystów, a jednocześnie utrzymywać wystarczająco dużo szczegółów, aby kryteria były nieoczywistymi pytaniami. Dany obraz może przedstawiać dwa domy jabłkowe połączone linią prania, robakiem skręcającym się i świecącym słońcem. Kryteria mogą dotyczyć tego, co jest zawieszone na linii, który dom jest większy, gdzie znajduje się słońce, a nawet szczegółów takich, jak robak ma brwi. Połączenie nieco oczywistych i nieoczywistych kryteriów powoduje, że każdy obraz jest inny. W obecnej sytuacji wystarczająca jest nawet dobra umiejętność losowania. W rzeczywistości niektórzy, którzy uważają się za artystów, mogą spędzać zbyt dużo czasu, aby wszystko wyglądało “dobrze” i zabrakło czasu na uwzględnienie ważnych szczegółów.

Główną wadą gry są jej ograniczenia. Nie ma prawie wystarczającej ilości papieru i ołówków do przyzwoitej wielkości gry, ale można je łatwo zdobyć. Obawiam się liczby rysunków (120.) Wydaje się, że jest to dużo, ale jeśli gra się dobrze skończy, po pewnym czasie okazało się, że kończą mi się “nowe” karty. Widziałem kilka skarg na karty kryteriów. Są drukowane czarnym atramentem pokrytym czerwonym wzorem. Przezroczysty czerwony plastik jest umieszczany nad kartą, dzięki czemu można odczytać podstawowe kryteria. Chociaż nie miałem trudności z odczytaniem kryteriów, niektórzy narzekali na mechanizm i małą czcionkę.

Duplik to świetny przykład wyjątkowej gry towarzyskiej. Lubię mieć opcje dla dowolnego ustawienia, a Duplik ma unikalne miejsce. Jasne, Pictionary wymaga rysowania, ale służy wyłącznie do komunikacji, a nie do tworzenia rzeczywistego obrazu. Uwielbiam, jak Duplik angażuje wszystkich graczy przez cały czas, nie ma przestojów, gdy jedna grupa czeka na inną. Stworzona sztuka jest szczególnie zabawna, ponieważ niektóre zdjęcia są zabawne z powodu popełnionych błędów, niektóre ze względu na talent artysty, a inne są zabawne z powodu braku talentu. Na szczęście dla mnie talent nie musi grać dobrze, a nawet najgorszy artysta ma szansę na wygraną. Gra zawiera od 3 do 10 graczy i fajnie jest mieć co najmniej 5, aby zobaczyć jakąś odmianę. Jednak gra może obsłużyć jeszcze więcej graczy, jeśli chcą grać dłużej. W przypadku wielu graczy (co wciąż jest zabawne) wolę po prostu, aby tylko niektórzy gracze byli osobami dzwoniącymi. Duplik to zabawna gra towarzyska w dobrej cenie (poniżej 20 $), daję jej serdeczną rekomendację.

Musisz być w stanie narysować co najmniej trochę, a dzwoniący musi mieć możliwość odczytania kryteriów, kiedy są gotowe. Jednak uważam to za zabawne, gdy młodsi gracze są dzwoniącymi, ponieważ czasami mają wyjątkowe podejście do świata. Sama sztuka nie jest wielką sprawą dla młodszych dzieci, ponieważ wydaje się być raczej oswojona i kreskówkowa.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.