Exit: gra (Escape Room w pudełku)

Artykuł sponsorowany przez: ajkshop

Escape Rooms zyskały na popularności, a fani mają teraz możliwość podobnego doświadczenia we własnym domu. Kilka firm wydało grę w stylu “Escape Room in a Box”, która zapewnia grę Escape Room dzięki grze materiałów eksploatacyjnych. (Podczas gry elementy są niszczone.) W tym tygodniu Exit: The BoardGame został uhonorowany jako jedna z dwóch “gier roku” w Niemczech. Dzisiaj przyjrzymy się (bez spoilerów) w jednej z opcji Escape Room, Exit: The Game.

Exit: gra
Wydawca: Kosmos
Wiek: 12+
Gracze: 1-6
Czas: 1-2 godz

Każda wersja Exit: The Game (do tej pory są 3, więcej w drodze) pojawia się w małym pudełku zawierającym trzy zestawy kart (zagadki, podpowiedzi i odpowiedzi), broszurę o wskazówkach, parę “przedmiotów” i dysk z dekoderem. Tło gry czytane jest na głos z broszury, a następnie uruchamia się timer i rozpoczyna się odtwarzanie. “Wynik” grupy to czas potrzebny na “ucieczkę” z dodanym dodatkowym czasem dla każdej użytej wskazówki. Podstawową ideą jest, aby gracze wymyślili odpowiedź na kartę łamigłówki, sprawdź, czy jest ona poprawna za pomocą koła kodów i patrzenia w stos odpowiedzi, co zwykle prowadzi do większej liczby kart łamigłówek.

Gra zawiera około 10 różnych puzzli, z których każda jest oznaczona określonym symbolem. Wiele wskazówek i obrazków jest oznaczonych tym symbolem, dzięki czemu wiesz, nad czym pracujesz. Kiedy myślisz, że ukończyłeś układankę, “wybierzesz” swoją odpowiedź na kole logicznym. Jest to obiekt papierowy złożony z trzech “ułożonych” dysków (jedna na drugiej) różnych symboli z oknem na pierścieniu wewnętrznym. Aby rozwiązać zagadkę, musisz zgadnąć, jakie jest rozwiązanie trzech obiektów i sprawdzić wewnętrzne okno. (W naszej grze każde z kół miało 10 różnych “mikstur”, więc możemy wybrać “czerwony, zielony, zielony”.) To doprowadzi cię do numeru karty w stosie odpowiedzi. Sprawdź tylną stronę (tylko) tej karty i dowiesz się, czy wskazówka jest błędna. Niektóre karty odpowiedzi będą zamiast tego wskazywały drugą kartę w stosie. W obu przypadkach dowiesz się, czy znalazłeś właściwe rozwiązanie, czy nie. Jeśli się powiedzie, karta rozwiązania zazwyczaj każe ci wyciągnąć jedną lub więcej nowych kart łamigłówek. Niektóre karty puzzli są po prostu fragmentami innej układanki, podczas gdy inne oferują same wyzwanie. W naszej grze spotkaliśmy nawet “nowy pokój” na jednej z kart, zawierający początek kilku nowych puzzli.

Jeśli utkniesz, istnieje zestaw trzech kart wskazówek dla każdej z zagadek. Pierwsza wskazówka zwykle podpowiada ci, co musisz mieć pod ręką, aby rozwiązać zagadkę (możesz nie spotkać się ze wszystkim, czego potrzebujesz), w tym fragment broszury może być przydatny. Druga wskazówka idzie bardziej szczegółowo, co musisz zrobić, podczas gdy trzecia wskazówka jest po prostu odpowiedzią. W naszej grze użyliśmy jednego lub dwóch pierwszych wskazówek i wydawało mi się, że druga karta wskazówka powinna wystarczyć dla wszystkich, ale najtrudniejszych problemów.

Gra toczy się dalej, aż ukończysz układankę, po której zatrzymasz stoper i gra zostanie “zalicytowana”. Lubię myśleć, że nasza grupa była dość inteligentna i udało nam się rozwiązać nasz pokój w 90 minut za pomocą dwóch kart pomocy (prawdopodobnie tylko Potrzebowałem jednego …) Wykonanie całej rzeczy w 60 minut bez wskazówek byłoby “10 gwiazdkami”. Gra zawiera stronę, na której możesz napisać we wszystkich ludziach, którzy pracowali nad problemem i ogólnym wynikiem.

Podczas gry gracze są zachęcani do zapisywania i zaznaczania na różnych bitach, a nawet posuwania się tak daleko, aby rozdzielać rzeczy, aby łatwiej rozwiązywać niektóre zagadki. Oznacza to, że gra zostanie zmodyfikowana i oznaczona do czasu zakończenia. Nie będziesz musiał grać ponownie, ponieważ znasz już wszystkie odpowiedzi; ale nie będziesz w stanie oddać go znajomemu, ponieważ wszystkie karty i dokumenty zostaną zaznaczone / pocięte. To doprowadza nas do głównej skargi, którą podnieśli moi przyjaciele na temat gry. Rozumieli, że gra nie zostanie powtórzona, ale poważnie irytowała ich, że resztki trzeba teraz wyrzucić. Karty i większość pozostałych są wykonane z ładnego błyszczącego papieru, który nie jest łatwy do recyklingu. Jak na ironię, chcieliby zobaczyć grę na MNIEJ drogim papierze, coś, co kiedyś można było poddać recyklingowi. Od samego początku przyjąłem koncepcję “konsumpcyjnej” gry, ale widziałem ich niepokój.

Piętnaście dolarów (koszt małego pudełka) to świetna okazja na zabawny wieczór gry. Oprócz problemów związanych z recyklingiem, byliśmy bardzo zadowoleni z naszej gry. Niektóre z zagadek wydawały się trudne. Po ich rozwiązaniu wokół nas było pięć piątek. Jedna lub dwie inne (lub przynajmniej części jednego lub dwóch innych) wydawały się nieco zbyt oczywiste. Dla całej grupy 10 puzzli uważam, że jest tak dobra, jak można się spodziewać.

Przedział wiekowy 12+ jest całkiem niezły, chociaż dzieci w wieku 10 lub 11 lat, które lubią łamigłówki, znajdą sposoby, by wnieść swój wkład. Graliśmy z grupą 4 graczy i wydawało się, że chodzi o odpowiednią liczbę graczy. Nie chciałbym grać więcej, ponieważ czułem, że progresja wieczoru sprzyja nieco liniowemu postępowi w układankach. Zwykle pracowaliśmy nad tą samą łamigłówką przy kilku okazjach, w których brały udział dwie osoby w tym samym czasie. Gdyby było więcej osób, podejrzewam, że niektóre z nich zostałyby pominięte lub trudno byłoby mieć dobry widok na kawałki układanki. Gra może być grana solo, ale myślę, że wtedy przegapiłaby miłą interakcję społeczną.

Podsumowując, podobała mi się ta gra. Wspólny charakter i ciągłe pozytywne opinie (gdy rozwiązywaliśmy sprawy) sprawiły, że wieczór był przyjemny. Gdy uda ci się zapomnieć o kupnie “jednorazowej” gry planszowej, gra zapewni Ci mnóstwo wygranych. Wraz z ostatnią nagrodą “Game of the Year”, spodziewamy się zobaczyć wiele innych wersji Exit: The Game, która zostanie zamknięta. (Trzy kolejne tej jesieni, sześć kolejnych w przyszłym roku).

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.