Fluxx (gra planszowa)

Nieco głupia, chaotyczna gra Fluxx ma wiele różnych tematów. Math Fluxx i Chemistry Fluxx są teraz opcjami, które tworzą zabawną grę, łączącą naukę z szybką (chaotyczną) rozgrywką.

Chemia Fluxx lub Math Fluxx
Wydawca: Looney Labs
Wiek: 8+
Gracze: 2-6
Czas: 5-30 minut
(Kopia przeglądu dostarczona przez Looney Labs)

Karty Fluxx dostępne są w czterech głównych smakach, nowych zasadach, celach, opiekunach i akcjach. Celem gry jest zagrywanie Strażników przed tobą w nadziei, że w końcu dopasują się do aktualnej karty Cel (która zawsze zawiera listę 2-3 kart Strażników potrzebnych do wygranej). Gra zaczyna być chaotyczna, ponieważ karta Cel jest zawsze się zmienia, podobnie jak Zasady!

Gra rozpoczyna się od jednej reguły: Draw 1 card, a następnie Play 1 card. Może to być gra w Strażnika przed tobą, umieszczenie nowej karty Cel (przemieszczenie starej karty Celu), odłożenie nowej Reguły (dodanie do obecnych reguł) lub zagrania karty Akcji (jednej i zrobionej karty, która pozwala kradnąć innych Opiekunów, redystrybuować niektóre karty itp.)

Najbardziej rozrywkową częścią gry są nowe karty zasad. Zwykle zmieniają one liczbę kart, które losujesz, zmieniają liczbę kart, które możesz zagrać, lub zmieniają limit kart (liczbę kart, które możesz zatrzymać na końcu tury). Może to spowodować sytuacje w dalszej części gry, rysujesz trzy karty, grając czterema kartami i mając limit kart na ręce 2. Kilka innych kart zasad zmienia grę na bardziej unikalny sposób (np. zagraj za wyjątkiem jednej karty, itd …)

Na początku nie ma sposobu na wygraną, ponieważ nie zagrano karty Goal. Po zagraniu gracze próbują zebrać dwóch lub trzech posiadaczy karty Celu. (Oczywiście, często gracz ma już najwięcej, jeśli nie wszystkich wymienionych Opiekunów w grze, gdy nowy Cel zostanie umieszczony.) Nowa karta Celu zastępuje poprzednią, więc jest tylko jeden w grze na raz.

Jak można sobie wyobrazić, gra toczy się w ciągłej walce o miejsce (i utrzymanie) Strażników przed tobą, jednocześnie zapewniając odpowiednią kartę Celu. Tymczasem wszyscy pozostali gracze robią to samo. Dodaj kilka akcji i zmieniaj karty reguł, a wygrywanie gry opiera się na pewnej strategii, ale także zdrowej odrobinie szczęścia.

Zazwyczaj unikałem gry z tak dużą niekontrolowaną przypadkowością, ale te dwie nowe edycje zaintrygowały mnie, ponieważ mają element edukacyjny. Podobnie jak w przypadku wszystkich dobrych “gier edukacyjnych”, były to przede wszystkim gry, a wszelkie bity edukacyjne dodane później. Daje to zabawną rozrywkę, która zawiera również elementy nauki lub matematyki.

Talia Keepers in the Math to liczby (pojedyncze cyfry i dziesięć), a karty Goal składają się z wartości liczbowych. Niektóre z nich to pytania związane z matematyką, takie jak Three Cubed lub Sto Pi, a inne są bardziej świąteczne, jak Twoja Epoka czy Dzisiejsza Data. Gra zawiera smak niektórych pojęć matematycznych (Pi, wykładniki, itp.), A następnie obejmuje operacje matematyczne (takie jak plus / minus / mnożenie / dzielenie) za pomocą kart Reguł, a nie Opiekunów lub Celów.

Na talię chemii składają się strażnicy złożeni ze wspólnych elementów, a karty celu to cząsteczki. Zbierz węgiel i wodór, aby wygrać cel w zakresie gazu ziemnego, a wapień, węgiel i tlen są potrzebne, by wygrać w bramce wapienia. Moim ulubionym jest Cel Dwuatomowy (otrzymasz dwa O lub dwa H …) Strażnicy również mają probówkę, fartuch i okulary, więc jeden Cel to “Bezpieczeństwo przede wszystkim” (fartuch i okulary). Podobnie jak w przypadku talii Math, gra nie wnosi wiele pod względem praw lub właściwości chemii, ale wprowadza powszechne molekuły widoczne w chemii podstawowej.

Werdykt:
Fluxx jest chaotyczny, prawie niekontrolowany – bardziej rozrywką niż grą. W związku z tym gra żyje lub umiera zgodnie z doświadczeniem związanym z tematem. Jako nerd naukowy cieszę się z tematów. Nie zamierzają uczyć całego przedmiotu (chemii / matematyki), ale służą jako świetny sposób na zapoznanie graczy z powszechnymi pojęciami. Normalnie uniknęłbym Fluxx jako “gry”, ponieważ wolałabym zagrać coś, w czym mam nieco większą kontrolę nad własnym losem. Mogłem jednak łatwo zobaczyć grę z tytułem (matematyka lub chemia) z młodszymi ludźmi, aby pokazać im wspólne idee matematyczne i / lub chemiczne. Jako chemik, podoba mi się sposób, w jaki pokład chemii daje trochę ekspozycji na temat bez bycia zręcznym. Wersję matematyczną można odtwarzać w “standardowy” sposób, podkreślając cele i opiekunów, ale standardowe operacje matematyczne można wprowadzić, podkreślając te konkretne cele i reguły.

Fluxx o innym smaku:
Nie mogę zakończyć bez komentowania wielu, wielu innych tematycznych wersji Fluxx. Możesz dostać Batmana Fluxx, Firefly Fluxx, Dr. Who Fluxx (wkrótce), Adventure Time Fluxx, Cthulhu Fluxx i Monty Python Fluxx (a także kilka innych bardziej ogólnych, takich jak przestrzeń lub natura.) Nie grałem większość z nich, ale koncentrują się wokół Keepers and Goals z odpowiednim tematem. Jest jednak kilka zabawnych kart bonusowych i pomysłów na każdy zestaw. Na przykład w Monty Python istnieje reguła, w której możesz czerpać korzyści z cytowania filmów. Fani odpowiedniego motywu znajdą zabawną małą rozrywkę, ale każdy dany temat nie sprawi, że gra stanie się “zwycięzcą”, jeśli nie jesteś fanem Fluxx. (* Zauważ, że istnieje jeszcze kilka gier o tematyce “Dla dorosłych” – Stoner Flux i Flux do picia – pod etykietą “Fully Baked Ideas”, jeśli chcesz coś z bardziej rozwiniętym motywem.)

Współczynnik dla dzieci:
Nie ma tu wiele tekstu, a karty Reguł są dość proste. Karty akcji mają trochę tekstu, ale karty Keepers i Object mają grafikę, dzięki której są łatwo rozpoznawalne. (Po prostu unikaj wspomnianych powyżej “dorosłych” gier).

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.