Kakao

Kto nie lubi czekolady, prawda? Ale czy wiesz, że za owiniętą tabliczką czekoladowej dobroci kryje się historia zaciętej rywalizacji między plemionami żyjącymi głęboko w dżungli. Wodzowie plemienni starają się zdobyć sławę i bogactwo, jakie daje udany handel kakao. Religia i wiedza o dżungli idą w parze ze światem „Owoców Bogów”.
Przegląd
Co dostajesz za swoje pieniądze?

Dostajesz 44 kafelki robotników, 28 kafelków dżungli, 4 plansze wioski, 4 pionki, 20 kakao, 12 żetonów słońca, 48 zimnych monet, arkusz przeglądu kafelków i zasady.
Jak grasz w tę grę?

Kakao to gra układania płytek dla dwóch lub czterech graczy na temat kakao. Każdy gracz ma swój stos kafelków z zerowymi do trzech ikonami robotników po każdej stronie oraz stos kafelków dżungli z przedstawionymi na nich akcjami. Razem z innymi graczami tworzysz wzór przypominający szachownicę i aktywujesz kafelki dżungli za pomocą kafelków robotników, zdobywając kakao, wymieniając je na pieniądze, zdobywając wodę, wydobywając złoto i składając ofiary bogom. Gracz z największą ilością monet na koniec gry wygrywa.

Kakao 4

Każdy gracz ma własną planszę gracza z pięcioma miejscami kakao, trzema miejscami żetonów słońca i ścieżką wody od minus 10 złota do 16 monet. Każdy otrzymuje również własny zestaw płytek z czterema ikonami robotników na płytkę, podzielonymi między cztery strony płytki.

Now we fill the gaps between the worker tiles with two jungle tiles: a temple and a cacao plantation

Gra rozpoczyna się od dwóch kafelków dżungli, a mianowicie jednego kakao i rynku dwóch monet na stole, przylegających do siebie po przekątnej. Losujesz trzy płytki ze swojego osobistego stosu płytek i za każdym razem musisz położyć jeden z tych trzech płytek obok jednego lub więcej płytek dżungli, tworząc wzór szachownicy; płytka dżungli, płytka gracza, płytka dżungli we wszystkich kierunkach. Następnie musisz wypełnić wszelkie luki utworzone w tym wzorze jedną lub dwiema płytkami dżungli z rynku płytek, składającymi się z dwóch płytek dżungli. Na koniec aktywujesz kafelki dżungli wokół kafelka robotnika, który właśnie umieściłeś, a także aktywujesz kafle dżungli, które umieściłeś w swojej turze, aby każdy, kto ma sąsiadującą z nim płytkę gracza, może wykonać tę akcję.

Kakao 5

Istnieje kilka różnych kafelków dżungli, które możesz aktywować. Masz podstawową jedną lub dwie płytki plantacji kakao, swój rynek dwóch, trzech lub czterech monet, jedną lub dwie kopalnie złota, basen z wodą, kafelek miejsca kultu słońca i świątynię.

Za każdym razem, gdy umieszczasz kafelek, możesz aktywować tę akcję tak samo, jak masz pracowników po stronie sąsiadującej z kafelkiem dżungli. Tak więc, jeśli umieścisz płytkę z dwoma pracownikami po stronie sąsiadującej z rynkiem o trzech wartościach, możesz dwa razy wymienić kakao na trzy monety. Dwóch pracowników po jednej stronie oznacza, że ​​masz jednego pracownika po dwóch innych stronach. Być może będziesz w stanie zdobyć dwie ziarna kakaowe z jednym pracownikiem, a może awansować o jedno miejsce na torze wodnym później, jeśli wokół płytki zostaną umieszczone odpowiednie kafelki dżungli. Świątynie są jedynymi kafelkami dżungli, które są punktowane pod koniec gry. Tutaj dostajesz sześć monet, gdy masz wokół siebie najwięcej robotników, i trzy monety, gdy masz drugą najwięcej.

Gra kończy się, gdy wszyscy gracze umieszczą wszystkie swoje płytki, ale zanim to nastąpi, płytki z dżungli prawdopodobnie się skończą, a kiedy to się stanie, możesz zapłacić jeden żeton miejsca kultu słońca podczas swojej tury, w przeciwnym razie warty jedną monetę, a ty możesz umieścić twój kafelek na jednym z twoich własnych kafelków, już na stole. W ten sposób możesz ponownie wykonać czynności wokół tego kafelka robotnika, a może nawet zmienić większość lub świątynie, do których nie można dotrzeć z zewnątrz.

Pod koniec gry dodajesz wszystkie monety razem, dodajesz lub odejmujesz swój wynik z toru wodnego i dodajesz wszystkie punkty ze świątyń do sumy, a gracz z największą ilością monet wygrywa kakao.
Recenzja
Rozgrywka

Zasady tej gry są bardzo, bardzo proste. Umieszczasz swój kafelek, wypełniasz luki kafelkami dżungli i aktywujesz właśnie umieszczone kafelki. To wszystko, łatwe do nauczenia, łatwe do nauczenia. To nie znaczy, że kakao nie ma nic do zaoferowania. Wybory, które musisz podjąć, sprawiają, że jest to dość interesująca gra. Musisz upewnić się, że umieścisz i obrócisz płytkę pracownika w taki sposób, abyś miał skuteczną turę, musisz pozostawić otwarte opcje przed nadchodzącymi turami, ale musisz również upewnić się, że nie umieszczasz nowej płytki dżungli w taki sposób, że dajesz łatwym punktom przeciwnikom.

W swojej turze musisz wybrać jedną z trzech płytek i ważne jest, aby teraz umieścić właściwy kafelek. Niektóre kafelki mają jednego pracownika po jednej stronie, więc jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, ale tylko jeden raz. A potem jest kilka płytek z trzema pracownikami po jednej stronie i tylko jednym po drugiej stronie. Dzięki tym kafelkom możesz zrobić jedną rzecz trzy razy, ale są też dwie bezużyteczne strony. Strony, na których przeciwnicy mogą umieścić kafelek dżungli bez żadnego ryzyka. Są to małe wybory, ale sprawiają, że gra jest interesująca, a niektórzy gracze mogą mieć poważny przypadek lub analizę analizy, gdy w nią grają.

Nadal jest to gra w stylu rodzinnym, ale oferuje wystarczająco dużo, aby gracze też mogli się nią cieszyć. Skaluje się idealnie, z pewnymi korektami kafelków, od dwóch do czterech graczy. Oczywiście masz mniej graczy do wzięcia pod uwagę, ale to samo dotyczy dwóch graczy w porównaniu do czterech, więc to dobrze.
Smak i motyw

Temat, plemiona, które hodują i sprzedają kakao, są po to, aby nadać grze określony wygląd, ale może to być wszystko, co dotyczy każdego dziecka lub handlu.

To powiedziawszy, temat i wygląd gry nie są specjalnie dla mnie atrakcyjne.
Wygląda

Mam na myśli spójrz na okładkę i spójrz na ilustracje na kafelkach. Nie jest zły i na pewno nie brzydki, ale po prostu nie krzyczy „chodź i zagraj we mnie”. Tyle brązu i zieleni, tyle liści.

Interesowałem się tą grą, ponieważ lubię projektanta, ale myślę, że gra rodzinna z aspiracjami Spiel des Jahres, ponieważ internet chce, żebym w to wierzył, potrzebuje wyglądu i motywu o szerszym charakterze.
Jakość komponentów

Jakość komponentów jest dobra. Ładne drewniane opakowania kakao, solidne kartonowe płytki i monety oraz idealna wkładka do pudełka, pod warunkiem, że utrzymasz pudełko prosto.
Zabawa
Mogę stwierdzić, że Cocoa to podstawowa gra w układanie płytek, w której możesz podejmować interesujące decyzje. Temat tak naprawdę mnie nie chwyta, ale sama gra mi się podoba. To świetna zabawa jako szybki wypełniacz i doskonały materiał do gry rodzinnej.

Chociaż nie jest to przełomowe ani nic takiego, dobrze sobie radzi i zapewnia graczom wystarczająco dużo do myślenia, a nie-graczom łatwe wejście w świat gier planszowych.

Czy znajdę materiał Materiał? Patrząc na mechanizmy i dostępność, tak. Patrząc na wygląd i motyw, nie, nie bardzo. Jednak temat, który cieszy się szerokim zainteresowaniem, tak naprawdę nie zależy im na spojrzeniu na zwycięzców i kandydatów z ostatnich kilku lat.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.