Musée

To miłe, gdy sztuka gry planszowej spotyka się z bardziej tradycyjną sztuką. W Musée gracze umieszczają pokryte sztukami karty w swoim trójpoziomowym muzeum, próbując umieścić podobne karty obok siebie, aby zdobyć punkty. Prosty i szybki do gry, Musée oferuje ponad 60 sztuk wspaniałej sztuki licencjonowanej od piętnastego do początku XX wieku. Jest to atrakcyjna gra odpowiednia zarówno dla graczy, jak i nie-graczy.

Musée
Wydawca: Gry Eagle-Gryphon
Wiek: 8+
Gracze: 2-4
Czas: 30 minut

Moją ulubioną częścią gry są karty. Gra wykorzystuje sześćdziesiąt kart (tylko 50 jest używanych w grach 2 i 4-osobowych), które są dostępne w pięciu kolorach / kolorach. W miłym akcie każdy kostium odpowiada sztuce w określonym temacie: Krajobrazy (szare), Pejzaże morskie (niebieskie), Zwierzęta (zielone), Ludzie (czerwone) i Budynki (żółte). Karty w kolorze są ponumerowane przez piątki, więc pasmo wszystkich kolorów zwiększyłoby się o pięć (2, 7, 12 itd.)

Podczas gry każdy gracz zagrywa karty do swojego prywatnego “muzeum”, które składa się z osiemnastu miejsc na karty, w trzech rzędach po sześć kart. Na turnie gracz kładzie jedną ze swoich kart (z ręki pięciu) na planszy w jednym z osiemnastu automatów, a następnie losuje nową kartę. Połów polega na tym, że karty grane w każdym rzędzie muszą być ułożone w kolejności od najniższej do najwyższej liczby. Karty można umieścić w dowolnym miejscu w dowolnym momencie, pod warunkiem, że numer karty znajduje się powyżej wartości kart po lewej stronie i poniżej wartości kart po prawej stronie. Rozgrywka trwa do momentu, gdy obaj gracze “muzea” będą mieli osiemnaście kart (lub tyle, ile zmieści się do czasu wyczerpania się talii).

Końcowa punktacja gry zapewnia jeden punkt za każdą zagrana kartę, a także punkty bonusowe za sąsiednie karty. Każde dwie sąsiednie karty tego samego koloru z rzędu zapewniają dodatkowe dwa punkty. Pomiędzy rzędami w każdej kolumnie znajdują się płytki przedstawiające żyrandole i klatki schodowe. Karty o odpowiednim kolorze, które znajdują się powyżej i poniżej znacznika klatki schodowej, dają dodatkowe 3 punkty bonusowe. Podczas gry pierwszy gracz, który całkowicie wypełnia każdy rząd (górne, środkowe dno), otrzymuje premię w wysokości 4 punktów.

Oczywiście gracz z najwyższym wynikiem wygrywa. Gra zaleca dwie z trzech serii gier, ale odkryłem, że nawet jedna runda wciąż jest fajna.

Werdykt:

Podoba mi się, zwłaszcza grając z partnerami. Gra dla dwóch graczy zapewnia napięcie, ponieważ nie wiesz, jakie karty otrzymasz później. Czy trzymasz się tej możliwej doskonałej gry lub bierzesz dobrą grę, którą teraz widzisz, abyś mógł przejść do innych rzeczy. W grze dwuosobowej gracze mogą zobaczyć tę samą liczbę kart, ale w grze czteroosobowej są dodatkowe informacje, które można uzyskać … co robi mój partner? Porównuję to do robienia gier takich jak Spades czy Bridge, dobry gracz Musée będzie mógł odczytać intencje swojego partnera, aby robić bardziej świadome gry. Tak więc, podczas gdy wersja dla dwóch graczy jest po prostu OK (i gra dla trzech graczy wydaje się trochę kiczowata) zachowam ją w mojej kolekcji, ale tylko weź ją do gier z partnerami.

Dość proste zasady, to tylko sortowanie liczb i pasujących kolorów, więc może to być odtwarzane przez całkiem małe dzieci. Nie wygrywają konsekwentnie, ale będą mogli grać poprawnie i generować rozsądny wynik. Och, i podwójne punkty bonusowe za wystawienie ich na wspaniałą historię sztuki.

 

Polecamy: https://dzotczi.pl/blog/

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.