Splendor

Splendor to gra o gospodarczym wzroście o tematyce klejnotów. Gracze używają zużywających się klejnotów do zakupu kart punktowych, które służą jako trwałe kamienie. Gdy gracze gromadzą karty, mogą kupować droższe karty o wartości większej. W ten sposób gra przechodzi do finału zakupu dużych kart punktowych. Choć brzmi to raczej sucho, gra ma atrakcję jako prosta “śnieżna” gra, w której twoje zasoby gromadzą się i stają się potężniejsze w miarę upływu czasu.

Gra planszowa Splendor otrzymała mieszane recenzje, odbierając niektórym wysokie uznanie i mniej apatyczny od innych (niektórzy uważali, że było po prostu źle). Prostota i głębia gry była jej główną atrakcją. Fakt, że pięć różnokolorowych żetonów pokera (szósty kolor służy jako karta wieloznaczna) zawierał pięć różnych kolorów, z pewnością pomogło w zabawie. Były to wysokiej jakości, ciężkie żetony nieczęsto spotykane w grze planszowej.

Gra rozpoczyna się trzema rzędami czterech kart klejnotów. Dolny rząd jest najtańszy i droższe w drugim i trzecim rzędzie. Karty w dolnym rzędzie zazwyczaj kosztują a4 lub 5 klejnotów, drugie rzędy zazwyczaj 6 lub 7, podczas gdy górny rząd wynosi około 10 do 12. Gracze rozpoczynają grę bez żetonów. Na turnie gracz może wziąć 3 różne żetony koloru, wziąć 2 żetony tego samego koloru, wydać żetony, aby kupić kartę w tableau (która jest następnie wymieniona), lub odwlekać, odkładając na bok kartę tableau do osobistego późniejszego zakupu, również przynosi ci pojedynczy chip wieloznaczny. Zauważ, że żetony są dość ograniczone, więc w kilka rund w grę niektóre kolory mogą się niedługo dostać. Gracz ma także maksymalnie 10 żetonów, zanim będzie musiał odrzucić jakiekolwiek dodatkowe.

Gracze przechodzą przez grę zbierając żetony lub kupując karty z tableau. Kluczowym aspektem gry jest kolor klejnotów zakupionych kart. Każda karta przedstawia kolor klejnotu (niezależnie od kosztu gry w karty). Po zakupie tej karty stanowi ona “trwały chip” przez resztę gry. W ten sposób gracze będą gromadzić coraz więcej cennych klejnotów i łatwiej będzie im kupić wysokodochodowe duże karty punktowe. W grze są również cztery żetony punktów premiowych. Trzy punkty za każdy gracz otrzymują pierwszy gracz, który zgromadzi wymagane karty stałych klejnotów. Te trzy karty punktowe wymagają trzech zestawów trzech rodzajów lub dwóch zestawów czterech rodzajów. Jeśli w danej turze spełniony jest więcej niż jeden bonus, w tej turze można zdobyć tylko jedną.

Gracze przechodzą przez grę zbierając żetony i wydając je na karty. W końcu gracz może zacząć kupować karty bez wydawania żetonów. Jednak w pewnym momencie nadejdzie czas, aby zacząć kupować wysoko kosztowne, wysokiej punktowe żetony. Największą częścią strategii w grze jest ustalenie, kiedy dokonać tego przejścia. Gdy jeden gracz osiągnie określoną liczbę punktów, gra się kończy i gracze porównują swoje wyniki. (Rzeczywiste żetony nie mają żadnej wartości, a większość tańszych kart również nie jest warta punktów). Typowa gra ma około 20 punktów.

Werdykt:

Splendor to zabawna gra, która ma przyjemne poczucie “wzrostu”. W trakcie gry gracz czuje się coraz mocniejszy, ponieważ łatwiej jest mu kupić karty o wyższej wartości. Podczas gdy karty w centrum mogą być nieco zmienne, nie zapewniając kolorów, na które masz nadzieję i jakoś się nadających dla przeciwników, gra ma wiele strategii, aby dać przewagę inteligentnemu graczowi. Podoba mi się ta gra wzrostu, a ponieważ gra jest bardzo nieliczna, jest to jedna z najmniej złożonych gier wzrostowych. Łatwo jest grać z moimi młodszymi dziećmi. Temat jest dość suchy (yay, kupowanie klejnotów), ale gra ma kilka fajnych bitów w postaci żetonów.

Wersje na iOS, Androida i PC

Gra planszowa została przeniesiona do wersji elektronicznej na iOS, Androida i PC (na platformie Steam). Ma przyjemny interfejs, dzięki któremu wszystkie informacje są łatwo dostępne na ekranie przez cały czas. Grafika jest czysta i łatwa do odczytania, a interfejs “wskaż i kliknij” jest dobrze zrobiony (szczególnie na ekranach dotykowych). Ładny tutorial uczy podstaw gry i polecam ją każdemu, kto chce w łatwy sposób nauczyć się fizycznej gry planszowej jako dobrze.

Najlepszą częścią wersji elektronicznej jest tryb wyzwań. Możesz grać w standardowe gry przeciwko komputerowi (od 2 do 4 graczy) lub przeciwko przeciwnikom internetowym, ale w grze solowej cieszę się dołączonymi zestawami gier prowokacyjnych. Jednak te wyzwania używają nieco innych reguł (początkowych ustawień i warunków wygranych) i często zawierają ograniczenia skrętu. Można mieć tylko ograniczoną liczbę żetonów do wykorzystania w grze, zdobyć określoną liczbę punktów, a nawet zacząć od dużej premii, ale trzeba szybko wygrać. Te małe, nienormalne gry zmieniają wszystko i sprawiają, że myślisz o tym w nowy sposób. Jestem frajerem tego typu rzeczy, ponieważ uważam, że to przyczynia się do mojej długotrwałej przyjemności z gry. Mogę wkrótce zmęczyć się prostą implementacją gry planszowej, ale dostarczę mi nowych, interesujących wyzwań i jestem już w środku. Nie jestem fanem gry online, ponieważ wolę patrzeć mojemu przeciwnikowi w oczy (lub naprawdę po prostu towarzysko) podczas grania w gry planszowe, ale gra przeciwko AI, a szczególnie w trybie pojedynczego wyzwania sprawiają, że dam elektroniczną wersję Splendoru dwa kciuki w górę!

Brak złych obrazów, prosta gra wymagająca niewielkiego lub żadnego czytania ze zrozumieniem, umiarkowanie szybka gra, wszystko to składa się na świetną grę dla młodszych graczy. Będą zainteresowani małą strategią i myślą – ponieważ temat jest dość lekki. Fizyczna gra planszowa ma te cudowne chipy dotykowe, podczas gdy wirtualna gra dba o całą konfigurację i utrzymanie, aby gra była szybsza. Gra ma tryb online, więc wszystkie porady rodzicielskie służą monitorowaniu interakcji online.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.