Tajniacy: Marvel i Disney edycja rodzinna

Gra o odliczanie partii, Codenames, nadal cieszy się ogromną popularnością: jest wersją Pictures, wersją dla Duetu dla dwóch graczy, a teraz USAopoly ma licencję na stworzenie wersji Marvel i Disney Family. Zamiast wydawania wskazówek i odgadywania słów, nowe wydania zawierają karty zawierające pełną kolorystykę dwóch różnych tematów. Podczas gdy Marvel służy jako fajna wersja dla fanów komiksów i filmów, wersja Disney Family Edition sprawia, że ​​gra jest jeszcze bardziej dostępna dla młodszego zestawu i jest warta zobaczenia dla rodzin jeszcze młodszych uczniów.

Nazwy kodowe: Disney Family i nazwy kodowe: Marvel
Projektant: Vlaada Chvátil
Wydawca: USAopoly
Gracze: 2-8
Wiek: 8+
Czas: 15 minut
(sprawdź kopię dostarczoną przez wydawcę)

W standardowych nazwach kodowych na stole umieszczona jest siatka 5 × 5 kart słownych. Tworzone są dwie drużyny, a każda drużyna wyznacza jednego szpiega, który będzie dawcą wskazówek. Każda drużyna ma własność niektórych kart na stole i tylko dwaj spychastowie wiedzą, które są które. Mistrz szpiegów musi komunikować się ze swoim zespołem, używając wskazówek jednego słowa, aby pomóc im zidentyfikować karty swoich drużyn, unikając przeciwników. Dwóch spychastów na zmianę daje wskazówki jednego słowa, a po nich liczbę reprezentującą liczbę kart, które spider uważa, że ​​pasują do tej wskazówki. Następnie zespół wskazuje kartę lub karty na stole, które według nich pasują do tej wskazówki. Każda wybrana karta ujawnia, kto jest właścicielem tej karty (może to być ich, przeciwnicy, lub żadna z nich). Jeśli drużyna zgadnie poprawnie, dostanie kolejną turę. Na stole znajduje się również ukryta karta zabójcy. Każda drużyna wybierająca tę kartę natychmiast przegrywa grę. Oznacza to, że ważne jest, aby dawać dobre wskazówki dotyczące własnych kart, ale upewnij się, że nie dajesz wskazówek dla kart przeciwników.

Podstawowe nazwy kodowe przy użyciu kart jednowyrazowych zdobyły wiele nagród i wkrótce zostały zastąpione kodowymi nazwami: Pictures, wersja wykorzystująca tylko czarno-białe, nieco dziwne obrazy. Niedawno wydano kod: Duet. Jest to dwuosobowa wersja kooperacyjna, w której każdy gracz odgrywa rolę dającego wskazówki i odgadującego. Teraz, USAopoly przyjęło koncepcję Codenames: Pictures i stworzyło dwie nowe wersje z jaskrawo zabarwioną sztuką opartą na serii Disneya (lub uniwersum Marvela) po jednej stronie kart i słowami opisującymi obraz z drugiej. Kilka przykładów: “Cogsworth” po jednej stronie i jego zdjęcie po drugiej. “Miłość” z jednej strony i wizerunek Śnieżki i Księcia Czarującego z drugiej. Zdjęcie białego mostu nad stawem po jednej stronie i “Bridge” po drugiej stronie. To pozwala graczom wybrać grę stylu, którą chcą zagrać (słowa lub obrazy) w zależności od nastroju i wieku graczy.

Nazwa kodowa: Marvel obsługuje fanów głównie poprzez obrazy na kartach. Mają twój typowy zestaw bohaterów i złoczyńców, ale także obrazy takie jak Młot Thora i zbliżenia takie jak repulsorowe dłonie Iron Mana czy dłoń Hulka miażdżąca ze sobą jakieś żelazne strzały. Oprócz standardowych motywów kolorystycznych (czerwony i niebieski) obie drużyny są reprezentowane przez ikony dla Hydry i SHIELD, a karta “zabójca” jest reprezentowana przez zdjęcie Thanosa. Podczas gdy wiedza o wszechświecie Marvela jest pomocna, gracze powinni być w stanie przetrwać bez niego podczas gry z obrazem do góry. Jednak przy odrobinie wiedzy przydaje się posiadanie przynajmniej wiedzy. Jedną z nich jest na przykład “Chitauri” – nie jest to łatwe do odgadnięcia (jeśli jeszcze nie wiesz, że były rasą zmiennokształtnych.)

Nazwy kodowe: Rodzina Disneyów jest podobna, ma zdjęcia po jednej stronie i słowa po drugiej. To, co czyni tę wersję wyjątkową, to dodanie zestawu “prostszych” kart konfiguracyjnych, które używają siatki 4 × 4 kart zamiast 5 × 5. Karta “Zabójca” również została usunięta. Chociaż sprawia to, że trochę trudniej jest podać wskazówki dotyczące wielu kart, znacznie zmniejsza liczbę błędów i eliminuje zabójcę, unikając wszelkich konfliktów spowodowanych jednym nieudanym trafieniem. Chociaż jestem nieco ambiwalentny dla tematu, możliwość grania słowami lub obrazkami oraz opcja “mniejszej, bardziej przyjaznej” gry sprawia, że ​​Disney jest moją ulubioną jedną z serii (za kodowymi nazwami: Duet – tylko dlatego, że lubię grać gry dla dwóch graczy.)

Werdykt
Codenames to zabawna gra dedukcyjna z łatwymi do nauczenia się zasadami. Wiele zależy od jakości szpiega, ale jest fajna nawet w porażce. Gorąco polecam go każdemu. Podczas gdy oryginał wymaga odrobiny wiedzy (najlepiej z dziećmi 11+), dwie nowe wersje: Marvel i Disney Family sprawiają, że jest on bardziej dostępny dla młodszego zestawu. Marvela najlepiej zostawić graczom, którzy naprawdę interesują się tematem, podczas gdy rodzina Disneyów jest dostępna dla każdego. Gracze, którzy nie są obeznani z filmami Disneya (i książkami), mogą nadal wykonywać rozsądnie dobrze używając boków obrazu (powodzenia “Cogsworth”, jeśli wszystko, co musisz, to słowo.) Tak, nazwy kodowe dla dorosłych (lub nazwy kodowe: Duet dla dwojga graczy) z nazwami kodowymi: Disney to doskonały wybór dla dzieci lub mieszanka dorosłych i dzieci.

Współczynnik dla dzieci
Wszystkie wersje nazw kodowych (no, z wyjątkiem jednego o nazwie “Deep Undercover”) są przyjazne rodzinie. Granie z obrazem do góry pozwala nawet uniknąć konieczności czytania. Podczas gdy wskazówki i odgadnięcia mogą być prostsze podczas zabawy z małymi dziećmi, gra pozostaje równie przyjemna. Wersja Disneya jest prawie nieszkodliwa (poza możliwością zachęcania dzieci do oglądania filmów, których jeszcze nie widzieli). W edycji Marvela można znaleźć wiele ujęć superbohaterów, którzy skaczą i biją, ale pozostaje bardzo dużo po przyjaznej dla dzieci stronie komiksu. Punkty bonusowe za nazwy kodowe: Disney i zestaw “łatwiejszych” kart wskazówek. Granie w siatkę 4 × 4 bez karty “zabójcy” sprawia, że ​​gra jest o wiele łatwiejsza (i krótsza), odpowiednia dla najmłodszych. Gry zawierają również sposoby modyfikacji gry w celu gry z dwoma graczami (spróbuj zgadnąć karty przy użyciu minimum wskazówek) lub jako zespół współpracujący, jeśli chcesz całkowicie uniknąć bezpośredniej konkurencji.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.