Zendo (gra planszowa)

Zendo przypomina mi o skręcaniu wspaniałej gry w Mastermind, w której gracz odgadłby rozwiązanie, uzyskując minimalną informację zwrotną na temat kolejnych domysłów. Zendo używa plastikowych elementów ułożonych zgodnie z tajną zasadą, a następnie wielu graczy buduje konstrukcje, próbując wymyślić tę nadrzędną regułę. Rezultatem jest świetna gra dedukcyjna, której nawet używam do nauczania moich uczniów rozumowania indukcyjnego w klasie.

Zendo

Projektanci: Kory Heath, Andrew Looney
Wydawca: Looney Labs
Gracze: 3-5
Wiek: 8+
Czas: 60 minut
(sprawdź kopię dostarczoną przez wydawcę)

W Zendo gracze otrzymują zestawy małych plastikowych piramid, klocków i klinów w kolorze czerwonym, niebieskim i żółtym. Jeden gracz jest moderatorem gry. On lub ona wybiera kartę reguł z dostarczonej talii, a następnie buduje dwie małe struktury z niektórymi blokami. Jedna struktura jest zgodna z regułą, podczas gdy druga struktura nie jest zgodna z regułą. Przykładami “reguły” mogą być: struktura musi zawierać jeden blok określonego koloru, struktura musi wykorzystywać tylko dwie części, lub coś bardziej skomplikowanego, jak jeden niebieski element musi dotykać czerwonego kawałka. Gracze następnie zmieniają strukturę budowli, a moderator wskazuje, czy spełniają “regułę”. Alternatywnie, gracz może coś zbudować i poprosić o quiz. Jeśli tak, wszyscy gracze głosują, czy nowa struktura spełnia regułę. Jeśli gracz zgadnie poprawnie (zgadnij, czy spełnia on regułę, czy nie), otrzymuje żeton zgadywania.

Jeśli gracz ma co najmniej jeden żeton zgadywania, może zrezygnować z odgadywania reguły. Aktywny gracz włącza jeden ze swoich żetonów i określa ich wersję reguły. Moderator musi wtedy zbudować strukturę, która obala odgadniętą zasadę. Mogą zbudować coś, co pasuje do “reguły”, ale nie do domysłów aktywnego gracza lub czegoś, co pasuje do domysłów aktywnego gracza, ale nie spełnia “reguły”. Jeśli moderator nie jest w stanie obalić odgadniętej reguły, aktywny gracz wygrywa. Jeśli przypuszczenie zostanie odrzucone, aktywny gracz może ponownie odgadnąć, dopóki nie skończą się żetony odgadnięcia, w którym to momencie tura przechodzi do następnego gracza.

Poprzednia wersja gry była rozgrywana za pomocą piramid o trzech rozmiarach, a gracze byli często zachęcani do tworzenia własnych “reguł”. Miał również cienką warstwę wschodniego filozofii. Chociaż tęsknię za zestawem Zendo z dodatkowymi kolorami i kawałkami, i podobał mi się ten motyw, nowa wersja jest znacznie bardziej dostępna. Posiadanie zupełnie różnych kształtów pomaga szybko zidentyfikować strukturę, a motyw zawsze sprawiał, że gra wydaje się bardziej złożona niż w rzeczywistości. Poprzednia edycja miała talię kart z sugestiami “reguły”, ale nowa edycja ma graczy, którzy używają tylko załączonych kart. Karty zawierają główną regułę z jednym lub większą liczbą modyfikatorów (np. “Tylko jeden”, a następnie miejsca dla każdego koloru). Gracze używają dostarczonych klipów, aby zaznaczyć swoją kartę zasad, aby przypomnieć im jakie modyfikatory wybrali. (W przypadku poprzedniej reguły zaznaczyłem “czerwoną” na mojej karcie, aby przypomnieć mi, że jest to “tylko jeden CZERWONY kawałek”). Karty napotykają na kilka trudności. Są proste takie jak “musi zawierać dokładnie jeden niebieski kawałek” aż do trudnych, takich jak “musi zawierać więcej niebieskich kawałków niż bloków”. W poprzedniej wersji stwierdziłem, że reguły są trudniejsze do odgadnięcia, niż mogłoby się wydawać, więc dostarczenie dobrego zestawu kart z oznakowanymi trudnościami jest świetnym sposobem na zagrania nowych lub nowych graczy. Obecna wersja zawiera również dwie różne reguły. Reguły gry są wyjaśnione w pierwszej książce, podczas gdy druga książka idzie nieco głębiej, udzielając porad graczom, pomagając zdefiniować możliwe atrybuty do wykorzystania przy tworzeniu reguł i opcje dla dwóch graczy.

Werdykt
Jak wspomniałem, używam Zendo podczas moich zajęć, aby pokazać uczniom, w jaki sposób działa rozumowanie indukcyjne, i podać je w kontekście metody naukowej. Jest to świetny sposób, aby pokazać im, w jaki sposób można uzyskać informacje, nawet jeśli przeprowadza się eksperyment z wynikiem negatywnym. Cieszę się, że gra wróciła do druku i ta wersja jest zdecydowanie bardziej dostępna dla początkujących. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby gracze odeszli z torów i ustalili własne zasady, ale zgadzam się z projektantem, że powinno to być wykonywane wyłącznie w grupach złożonych wyłącznie z doświadczonych graczy. Niezależnie od tego, czy grasz w piłkę nożną, czy po prostu dla zabawy, Zendo jest świetną logiczną grą logiczną. Niektórzy gracze mogą być lepsi w odgadywaniu reguł niż inni, ale każdy może jeszcze dobrze się bawić, próbując przewidzieć, w którą stronę może pójść struktura quizu. Zazwyczaj jestem letni w grach abstrakcyjnych, ale cieszę się, że Zendo grało w przyjazny, wyluzowany sposób.

Współczynnik dla dzieci:
Nie można pisać ani czytać, a nie ma nawet tak głębokiej strategii. Tak więc gra bardzo dobrze się sprawdza dla młodych i starych graczy. Po prostu trzeba uważać, aby grać z bardzo prostymi zasadami podczas gry z młodszymi graczami. Jako gra, która uczy rozumowania indukcyjnego, Zendo tworzy świetną grę, by grać razem jako rodzina. Dostarczone karty zasad pomagają nawet młodszym graczom moderować i nie wymyślić reguł, które są zbyt trudne do rozwiązania.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.